Horváth Hajnalka vagyok, dietetikus és gyógytornász hallgató a Semmelweis Egyetemen.
Nagyon örülök, hogy Anitával dolgozom együtt, mert az Ő munkája számomra mindig a minőséget képviselte. Lelkesedése és a tanulásra való állandó igénye példaértékű.

Táplálkozási tanácsadóként azt szeretném elmondani, hogy milyen étkezési alapelveket fontos figyelembe venni egészséges életmód kialakításánál. Személyre szóló étrend esetén pedig természetesen az egyedi igényeket is szem előtt tartom. Elmondom, ha szükséges változtatni valamely szokáson és ötleteket is adok hozzá, hogy hogyan.

A táplálkozás a mindennapok része, ezért nagyon fontosnak tartom, hogy örömet nyújtson, finom és elegendő mennyiségű legyen. Ezt a két vezérelvet - az egészségre törekvést és a kielégítő jelleget - tartom különösen fontosnak akkor, amikor egy étrend kialakításáról van szó. Ezek mindenki esetében mást jelentenek:

  • eltér a mennyiség és az összetétel egy olyan személy esetében, aki fogyni szeretne és annál, aki az állóképességét, vagy izomerejét szeretné növelni
  • más megoldásokat igényel az, aki édességfüggő és mást az, aki "pusztán" egyoldalúan táplálkozik és vajas kenyéren, vagy rántott sajton él
  • egy reformétrendet követő kismamát nem ugyanazok az ételek elégítenek ki, mint amelyek egy magyaros konyhát kedvelő háziasszonyt
  • sajnos sokan azért nem hagynak fel a dohányzással, mert tartanak az elhízástól, pedig ha segítséget kapnának, élhetnének évekkel hosszabb és egészségesebb életet.
    A dohányzás elleni küzdelmet nagyon fontosnak tartom.

 

A médiában mindenhol található számtalan példa arra, hogy mi egészséges és mi nem. Személyes tapasztalatom alapján ezek nagy része tudományosan nem állja meg a helyét, csak további zavart eredményez az erre kíváncsi emberek számára.
Ahhoz, hogy tudjunk változni, az első lépés az elhatározás. Könnyebb kitartani döntésünk mellett, ha pontosan tudjuk az okokat, a következményeket és folyamatosan tudatosítjuk magunkban, hogy mit miért teszünk. Ebben tud segíteni egy szakértő. Ha kitartóak vagyunk, azon kapjuk magunkat, hogy a kezdeti rossz szokásainkat elhagytuk és már nem is hiányoznak. Én úgy szoktam mondani, hogy "megtanuljuk szeretni a jót". Mert bizony ezt is tanulni kell!