Bejelentkezés
felhasználónév:
jelszó:
Galéria
Biopont turné - Zalaegerszegi állomás
A hónap témája
Főoldal, A hónap témája, Február: Megfelelő sportöltözék

Február: Megfelelő sportöltözék

2010.02.07. 16:42 - Kiss Anita

Az edzőtermekben sokszor találkozom azzal a kérdéssel, hogy milyen ruházatot viseljünk a tréning alatt. A válaszomat ilyenkor mindig azzal a jól bevált mondattal kezdem, hogy "az attól függ" :-). Mivel manapság a fitnesztermek kínálata rendkívül bőséges az óratípusokat tekintve, ezért jó, ha informálódunk az adott edzés jellegéről, mielőtt kellemetlen meglepetés érne minket a tréning alatt :-). Igen kellemetlen és kényelmetlen szituációban találhatjuk magunkat ha pl. titokzokniban megyünk kangoo órára és a cipő kidörzsöli a lábszárunkat; ha kardio jellegű órára nem viszünk cipőt, a bokaízületünk kerülhet veszélybe; ha bodyART órán kapucnis felsőben próbáljuk meg lefelé néző kutya pózban tartani magunkat; ha spinning órára vékony talpú cipőben állítunk be stb. Nagyon fontos, hogy egy új sportággal való  első találkozáskor a lehető legpozitívabb élményeket szerezzük be - hiszen ez a hosszútávú együttműködés egyik záloga - és ne az oda nem illő ruházatunk foglaljon le, hátráltasson minket, amikor új ismereteket kell elsajátítanunk. A másik, ennél talán még lényegesebb szempont, hogy a testi épségünk védelme érdekében is viseljünk megfelelő sportöltözéket.

 

De milyen is a megfelelő sportruházat?

A legfontosabb, hogy legyen könnyű és szellős, alkalmazkodjon az adott sportághoz és a hőmérsékleti viszonyokhoz. Ez utóbbi jelentheti az évszaknak, illetve a teremhőmérsékletnek való megfelelést is.

 

Az alapvető tulajdonságok, amivel egy jó sportruházatnak rendelkeznie kell:

- Jó szellőzőképesség (Azért, hogy a mozgás során keletkező izzadság eltávozhasson.)

- Jó nedvszívóképesség (Szintén az izzadság "elvezetése" miatt szükséges.)

- Megfelelő mozgástér biztosítása (A sportmozgások megfelelő amplitudójú kivitelezése miatt.)

- Kényelmes illeszkedés (A komfortérzet megléte és a helyes mozgásvégrehajtás miatt.)

- Megfelelő méret (Lehet, hogy mutatósabb egy testhez simuló öltözék, de ha túl feszes ruhát viselünk, akkor kényelmetlenné válhat és korlátozhatja a teljes mozgástartományban való munkavégzést. A túl bő ruházat viselése balesetveszélyes lehet, mivel ez esetben könnyebben beleakadhatunk bármibe.)

- Súly (Ennek a tényezőnek inkább a versenysportban van jelentősége, de fontos, hogy ne jelentsen plusz terhet a ruházat sportolás közben).

- Anyagát tekintve célszerű előnyben részesíteni a természetes anyagokból készült öltözékeket. Amennyiben lehetséges, kerüljük el a műszálas változatokat és válasszuk a pamutból készült darabokat. Ezek a típusú ruhák jó közérzetet biztosítanak, kényelmesek és nem irritálják a bőrt. A jó sportruházat az alapanyagoknál kezdődik. A termék rendeltetése miatt könnyen kezelhetőnek, forma- és színtartónak és természetesen esztétikusnak is kell lennie. Olyan anyag nincs, ami önmagában minden fenti követelménynek tökéletesen megfelel, ezért inkább a  különféle anyagfajták  keverése jellemző. Általában a pamut dominál, amit poliészter, polamid szálakkal vegyítenek vagy egyéb speciális funkciókhoz kifejlesztett szintetikus jellemzőket helyeznek előtérbe, mint pl. légáteresztés, hőszigetelés, vízlepergetés, elasztikus stb.

 

A sportoláskor legfontosabb ruházati cikk a megfelelő sportcipő. Erre soha ne sajnáljuk a pénzt, mivel az összes sportág esetén  alapvető, hogy jó minőségű legyen. Tehát ne ezen akarjunk spórolni! Válasszunk mindig a sportághoz illő cipőt és olyan méretet, ami tökéletesen illik a lábunkra. Ez utóbbi azt jelenti, hogy nem szorítja a lábunkat, de mégis tartja. Fontos szempont még a jó sportcipő kiválasztásához a jó szellőzés és a rugozó talp. Sok gyártó van a piacon és manapság már bőven válogathatunk az adott sportághoz speciálisan kifejlesztett cipők közül. Az aerobik lábbelik esetében fontos, hogy jól tartsák a bokát, a láb számára nagymértékű stabilitást biztosítsanak és ütés elnyelő tulajdonságuk miatt segítesenek megelőzni a kemény igénybevételből fakadó sérüléseket.

A témához szorosan kapcsolódik a vastag, jó nedvszívó képességű zokni is, ami szintén elengedhetetlen része a megfelelő sportöltözéknek.

 

Nők esetében a sportmelltartó is nélkülözhetetlen tartozéka a sportruházatnak. Védelmet nyújt a közvetlen erőhatásoktól és a megerőltetéstől. A megfelelő sportmelltartó megtámasztást nyújt a kötőszöveteknek, megelőzi, hogy mozgás közben azok megnyúljanak. Semmilyen irányú – sem függőleges, sem vízszintes - mozgást nem enged, ezért hatásos a futás és ugrálás alatti rázkódással szemben. Fitnesz edzés közben sok nő szenved sérüléseket, mivel nem eléggé elővigyázatos és nem figyel arra, hogy maradandó és esetleg fájdalmas sérüléseket szenvedhet a melle a hosszan tartó sportolás közben.

A melltartók ezen változatának fontos jellemzője, hogy a pántjai szélesek és kevésbé elasztikusak, ezáltal biztosítják a jó tartást és nem vágnak a bőrbe. A sérülések elkerülése érdekében a rajtuk lévő kapcsok puha anyaggal vannak befedve, hogy minimalizálják a bőr kidörzsölődésének lehetőségét. Merevítő nélkül, kevés varrással készülnek, emiatt nagyon kényelmesek. A sportmelltartó kiválasztásánál szintén fontos, hogy ne legyen szűk, mivel így akadályozhatja a vérkeringést.

 

A következőkben szeretnék egy kis ízelítőt adni abból, hogy "sportágspecifikusan" mire kell figyelnünk, amikor ruházatot választunk:

- A szabadtéri bringázás vagy épp az indoor spinning szerelmeseinek előbb-utóbb nagyon hasznos beszerezni egy párnázott kerékpáros nadrágot. Sok vendég ugyanis ezért mond le erről az edzéstípusról, mert a nyereg töri a fenekét. Egy speciális nadrág pillanatok alatt megoldja ezt a problémát! :-) Fontos egy merevebb talpú cipő használata is ahhoz, hogy még jobban élvezhessük a tekerést.

- A jóga/bodyART híveinek célszerűbb egy lazább szabású nadrágot viselniük, hogy ne akadályozza őket semmi a nyújtásokban. A felsőtestre viszont érdemesebb egy, a test vonalát követő pólót/topot/trikót húzniuk megelőzve ezzel a fejjel lefelé tartott pózoknál a felcsúszást. Ezt a tréninget mezítláb a legjobb végezni, de a fázósabbak felszerelkezhetnek egy csúszásgátló zoknival is.

- Alakformáló, zsírégető, koreografált aerobik órák és társaik esetében a fent említett jó minőségű sportcipő és sportmelltartó elengedhetetlen a kényelmes fitnesz ruházat alatt. Manapság már sok olyan sportfelső kapható a boltokban, ahol belső melltartóbetét váltja ki a különálló trikó és melltartó használatát.

- Aki a futást választja, mindenképpen szerezzen be speciális futócipőt, ami védi az ízületeket és lehetőleg jól bordázott a talpa. Ha szabadtéren űzi ezt a sportot, a hidegebb évszakokban öltözzön rétegesen.

 

Amint letesszük a voksunkat egy adott tréningtípus mellett, az edzőnk tanácsát követve próbáljuk meg mihamarabb beszerezni azokat a specifikus felszereléseket, amelyek segítik, hogy edzés közben is jól érezzük magunkat a bőrünkben.

 

Gondolom, nem szükséges bemutatnom azokat a sportruházatgyártó nagy vállalatokat - amelyek neve világmárkákat jelent és amelyek a versenysportolókat segítendő, folyamatos kutatásokat, fejlesztéseket végeznek ezen a területen - hiszen mindenki fel tud sorolni jó néhány ilyet. Inkább 3 magyar illetékességű gyártót említenék meg, akik szerintem kényelmet és minőséget biztosítanak a fitnesz ruházatok terén hazánkban:

- Jessica aerobic and fitness style (http://www.jessica.hu/)

- Freestyler -sport' wear (http://www.fs-sport.com/)

- Nadinesport (http://www.nadinesport.)

Hozzászólások (1)
2010.02.21. 20:56:53
1. Pettner Adrienn (#15)
Én még annyit ötletelnék ehhez a nagyon részletes leíráshoz, hogy: legutóbb fitness cipőm élettartamát (pénzszűke hiányában) egy lúdtalp betéttel hosszabbítottam meg. Ugyanis én sajnos lúdtalpas vagyok, a cipőm meg már bőven elmúlt 2 éves, ami látszódik és érződik is rajta. Éreztem hogy már nem tartja úgy a lábamat, mint amikor még új volt. A talpbetét jó átmeneti megoldásnak tűnik. :-)