Bejelentkezés
felhasználónév:
jelszó:
Galéria
Marina parti főpróba
Gondolatok a várandósságról
Főoldal, Gondolatok a várandósságról, IV. rész: A táplálkozás

IV. rész: A táplálkozás

2011.08.29. 17:14 - Kiss Anita

EtelekHa eddig nem sikerült a rendszeres táplálkozást beiktatni az életünkbe, akkor itt az alkalom, hogy végre tegyünk a saját és a kisbabánk egészségéért is. Hiszen ne feledjük, hogy a bennünk növekedő gyermek azáltal tud megfelelően fejlődni, hogy mi a rendelkezésére bocsátjuk az ehhez szükséges tápanyagokat, energiát. Számos, felnőttkorban kialakuló betegség eredete visszavezethető az anyaméhben esetlegesen elszenvedett hiányokhoz. Ezért egy kismamának kutya kötelessége mindent megtenni annak érdekében, hogy egészséges és kiegyensúlyozott gyermeket hozzon a világra :-). Úgyhogy próbáljunk tudatosabban táplálkozni.


Ennek építőkövei:
- Változatos étkezés (ennek jegyében az összetett szénhidrátok, a tejtermékek, a hús és a hal, valamint a gyümölcsök és zöldségek megfelelő arányában történő fogyasztása javasolt)
- Sokszor együnk keveset (ennek a terhesség előrehaladtável egyre nagyobb lesz a jelentősége, mivel a babánk egyre nagyobb helyet foglal a pocakunkban és a gyomrunk ennek következtében egyre kisebb térrel és kapacitással rendelkezik :-).
- Tejtermék, friss gyümölcs, zöldség napi szinten többször is kerüljön be az étrendbe (a termékek kiválasztásánál mindig figyeljünk a minőségre)
- Csökkentsük a só bevitelt (mint köztudott a só megköti a vizet, a várandósság alatt pedig gyakori tünet az ödémásodás, ezért kell fokozottan figyelni a sóbevitelre)
- Figyeljünk a folyadék bevitelre (elsősorban víz vagy gyümölcstea formájában)
- Részesítsük előnyben a magas rosttartalmú ételeket (segítik az emésztést és a nélkülözhetetlen ásványi anyagok felszívódását, nagy szerepük van a székrekedés és az aranyér megelőzésében)
- Kerülendő az erős kávé és tea, az alkohol és a drogok. Ezenkívül a felesleges gyógyszerfogyasztás sem ajánlott, bármilyen probléma felmerülés esetén először mindenképpen konzultáljunk a kezelőorvosunkkal.
Fontos, hogy figyeljünk a speciális szükséglet megnövekedése miatt a folsav bevitelre, valamint a várandósság különböző szakaszai alatt a megnövekedő vitaminszükséglet fedezésére.
Szervezetünk folsavval való feltöltését érdemes már a terhesség tervezésekor megkezdeni, mivel ez a típusú B-vitamin többek között az idegcső-záródási rendellenességek kiküszöbölésében játszik nagy szerepet, amely folyamat a terhesség korai szakaszában alakulhat ki. Fő forrásai: brokkoli, kelbimbó, káposzta, karfiol, zöldbab, borsó, spenót, narancs, banán, barna roizs, tej, tojás, dió, méz.


Fontos vitaminok, amelyekre a várandósság alatt nagy hangsúlyt kell fektetni: Zoldsegek
A kalcium a magzati csontképződés és az anya fogainak egészsége miatt rendelkezik nagy jelentőséggel ebben az időszakban. Legjobb kalciumforrások a tejtermékek, a sötétlevelű főzelékfélék, a szardínia, a lazac, a bab, a tojás és az aszalt gyümölcsök.
A jód az anya megnövekedett pajzsmirigyhormonok iránti szükséglete miatt elengedhetetlenül fontos. Elsősorban tengeri halakban, kagylókban, tejben, tojássárgájában található.
A cink a magzat csontozatának, agyának és idegrendszerének fejlődéséhez szükséges. Vörös húsokban, teljes kiőrlésű gabonákban, kemény sajtokban, dióban stb. található meg.
A magnéziumnak szerepe van a szív-és az érrendszer működésének szabályozásában, a csontok felépítésében, az izmok megfelelő működése miatt pedig hatással van a magzat fejlődésére. Fő forrásai: friss gyümölcsök, zöldségek, frissen facsart gyümölcslevek, dió, mogyoró, mandula, szezámmag, kakaópor stb.
A vas a sejtszintű oxidációban tölt be fontos szerepet, a haemoglobin alkotórésze. Főleg a 3. trimeszterben jelentkezhet vashiány. Fő forrásai: húsok, belsőségek, halak, tojás, sóska, spenót, brokkoli, eper, sárgabarack, ribizli stb.
Természetesen a fent felsorolt vitaminok szervezetbe való juttatásának legideálisabb módja a tudatos és változatos táplálkozás, de amennyiben valaki nem tudja ezt megoldani, mindenképpen konzultáljon kezelőorvosával vitaminkészítmények esetleges szedéséről.

Salata
A nem megfelelő táplálkozás következménye lehet a terhességi cukorbetegség, amely súlyos következményekkel jár a kismama és a magzat számára is. Fontos a normális vércukorszint fenntartása a várandósság időtartama alatt.
A rosszullétek, a hányás is megelőzhetőek a megfelelő táplálkozás segítségével.

Hozzászólások
Még nincs egyetlen hozzászólás sem!