Bejelentkezés
felhasználónév:
jelszó:
Galéria
Várfürdő Félmaraton 2013.
Gondolatok a várandósságról
Főoldal, Gondolatok a várandósságról, V. rész: Receptötletek a várandósság idejére

V. rész: Receptötletek a várandósság idejére

2011.09.11. 10:54 - Kiss Anita

Ma már tudjuk, hogy nem kell kettő helyett enni a terhesség időszakában, de az fontos, hogy a megfelelő minőségű tápanyagok kerüljenek a szervezetünkbe. Ha mértéktartóak vagyunk, akkgyumolcs1or nem kell attól tartanunk, hogy nagy súlyfelesleg rakódik ránk a kilenc hónap alatt. Így sokkal könnyebben, mozgékonyabban éljük meg a várandósságot és a regenerálódás is gyorsabban megy majd a szülés után.
Ennek érdekében meg szeretnék osztani Veletek pár hasznos receptötletet, amelyek számomra sokat segítettek ebben az időszakban.


Zabpehely-turmix: Gyorsan és könnyen elkészíthető, tápanyagban gazdag, ám kalóriában szegény. Másik előnye, hogy  egy kis üvegben, kulacsban bármikor bárhová magunkkal tudjuk vinni, vagyis ha hirtelen ránk tör a farkas éhség kiváló szolgálatot tud tenni nekünk :-).

Az alap hozzávalók: zabpehely, ásványvíz és valamilyen idénygyümölcs, esetleg zöldség. Ezeket az alapanyagokat turmixgépben összekeverjük és ízlés szerint ízesíthetjük fűszerekkel, mézzel vagy valamilyen egészséges édesítővel (nyírfacukorral, sztíviával stb.). Mennyiségeket azért nem írok, mert mindenkinek a gusztusára van bízva, hogy jobban szeretne egy inkább gyümölcsben gazdag, hígabb verziót szürcsölgetni vagy egy teljes étkezést kiváltani vele egy kicsit sűrűbb változatban. Az én kedvenceim a fekete ribizlis, sárgabarackos, málnás verziók, de innentől kezdve csak a fantázia szab határt annak, hogy miből készítjük el. Sok esetben – banán vagy szilva használatakor - fahéjjal teszem változatosabbá turmixot, aki pedig hányingerrel küszködik, gyömbért is használhat. Természetesen télen a fagyasztott gyümölcsök is jó szolgálatot tesznek, ha a piacon nem dúskálhatunk a hozzávalókban. Jó ötlet még felturbózni az italunkat víz helyett zöld- vagy valamilyen gyümölcsteával, ettől még zamatosabb, érdekesebb íze lesz a turmixnak.
Még egy tipp: amennyiben komoly problémát okoz számotokra a székrekedés, lenmagpehellyel is dúsíthatjátok a frissítőt.
Zöldségekkel is el tudom képzelni az innivalót, de bevallom, azt még nem próbáltam. Ha van erről tapasztalatotok, osszátok meg velünk! :-)


Miért is nagyon jó ez a turmix a várandósság időszakában és azon kívül is?
- a zabpehely és a gyümölcs-összetétele miatt magas a rosttartalma, emiatt segíti az emésztést, megakadályozza a székrekedést
- alacsony a kalóriatartalma
- a B vitaminok sok fajtáját tartalmazza
- gazdag a várandósság alatt elengedhetetlenül fontos ásványi anyagokban: magnéziumban, kalciumban, vasban és cinkben.

ZoldsegekA másik – nem éppen korszakalkotó, de hasznos :-) – ötletem a zöldsaláták különböző változata. Ez azért jó, mert az alapanyagokat egyszer kell csak megvásárolni és felaprítani,, innentől kezdve pedig akár több napra elegendő ebéd  vagy vacsora áll rendelkezésünkre különféle variációkban. Az én salátáim bázisát jég- vagy fejes saláta, illetve káposzta alkotja. Ehhez szeletelek/reszelek hozzá paradicsomot, uborkát, répát, retket, paprikát, hagymát, friss zöldfűszereket vagy amilyen zöldség éppen rám kacsint a piacon. Ezt a keveréket nagy dobozban elteszem a hűtőbe és pár napig ezt variálom. Egyrészt különböző öntetekkel, másrészt egyéb hozzávalókkal színesítem. A dressingek is pofon egyszerűen és villámgyorsan elkészíthetők.

Az én három kedvencem a következő:
- citromos-oliva olajos (nemes egyszerűséggel ráfacsarom a citrom levét a salátára, megöntözöm pici olajjal és egyéb fűszerekkel ízesítem)
- fokhagymás-joghurtos (a joghurtba reszelek pár geredz fokhagymát és sóval, borssal ízesítem)
- mézes-mustáros-balzsamecetes (a leírt hozzávalókból ízlés szerint összekeverek egy picit és rácsorgatom a salátára)
Annak érdekében, hogy tartalmasabb legyen a saláta minden nap más „feltétet” keverek hozzá. Remekül passzol hozzá a tojás, a sajtok, csirke-vagy pulykamell sonka, főtt húsok, olajos halak, tengeri herkentyűk, olajos magvak stb.
A saláták azért ajánlottak a várandósság időszakában, mert rengeteg vitamint tartalmaznak; ha figyelünk az öntetek minőségére, akkor alacsony kalóriatartalmúak; a hozzáadott alapanyagokkal pedig a fehérjeszükségletet is kielégítik; változatosak és gyorsan elkészíthetők.


Végül krémlevesek készítésére buzdítanálak Benneteket! :-). Ezek elkészítése is nagyon egyszerű, végtelenül sokféleképpen variálhatók és nagyon jól megfelelnek folyadékpótlásnak is. Szinte bármilyen zöldségből elkészíthető,k nem kell más hozzá csak nagyjából 1 kg a kiválasztott fajtából, (esetleg többől) 1 kis doboz (2 dl) 12 %-os tejföl és a hozzáillő fűszerek. Só és bors nagyjából mindegyikhez illik, de ez a lelke az ételnek, úgyhogy érdemes ezenkívül is használni ízesítőket.

Pár nyerő párosítás: burgonya – babérlevél, paradicsom-oregano, sárgarépa – rozmaring, zöldborsó – petrezselyem, sárgaborsó – curry, karfiol, brokkoli – szerecsendió, kelkáposzta, kelbimbó – só, bors, hagyma – bors, sült kaliforniai paprika – bors, lencse – babérlevél, karalábé – bors, sütőtök – fahéj vagy chili. A hozzávalókat puhára főzzük épp csak annyi vízben, hogy ellepje a zöldségeket. A sót vagy egyéb általános ételízesítőt már ekkor tehetünk a vízbe. Eközben pici vízzel hígra és krémesre keverjük a tejfölt. Ezután összeturmixoljuk a zöldségeket minimális főzőlével. Belekeverjük a tejfölt a krémesre mixelt zöldségpépbe és hozzáadjuk a hozzáillő fűszereket. Ha feltét nélkül nem találjuk elég laktatónak a levest, akkor vegyünk teljes kiőrlésű lisztből készült kenyeret, vágjuk fel apró kockákra és amíg főnek a zöldségek, pirítsuk meg teflon serpenyőben olaj nélkül és ezt szórjuk tálaláskor a leves tetejére. Piríthatunk bele olajos magvakat is (pl: héj nélküli tökmagot, napraforgót).
Ha egész sűrűre hagyjuk a pépet, főzelékként is funkcionál, akkor 1-1 főtt tojással, főtt hússal, sonkával, vagy fasírttal is fogyaszthatjuk.

Gyumolcs2


Jó étvágyat! :-)

Hozzászólások
Még nincs egyetlen hozzászólás sem!